Truskawkowe tiramisu w pucharkach

Tiramisu to słynny włoski deser, którego nazwa dosłownie oznacza „podnieś mnie”, sugerując jego pobudzające właściwości. W tradycyjnej wersji, tiramisu składa się z warstw biszkoptów zwanych savoiardi, namoczonych w kawie i likierze (najczęściej Marsala), przeplatanych z kremem na bazie serka mascarpone, jajek i cukru. Deser jest zazwyczaj posypywany kakao lub czekoladą na wierzchu.

Pochodzenie tiramisu jest nieco niejasne i jest tematem wielu dyskusji. Choć jest ono powszechnie kojarzone z Włochami, nie ma jednolitej zgody co do regionu, w którym powstało. Niektórzy twierdzą, że deser pochodzi z Toskanii, inni zaś upierają się, że jego korzenie tkwią w regionie Veneto lub Friuli-Venezia Giulia. Pierwsze zapisane przepisy na tiramisu pochodzą z lat 60. XX wieku, chociaż prawdopodobnie deser był przygotowywany i spożywany znacznie wcześniej.

Tiramisu jest lubiane na całym świecie przede wszystkim za jego niepowtarzalny smak. Połączenie intensywnej kawy i likieru z delikatnym, kremowym sereczkiem mascarpone tworzy harmonijną symfonię smaku, która doskonale zaspokaja podniebienie. To, wraz z łatwością przygotowania (tiramisu nie wymaga pieczenia), sprawia, że deser ten jest tak popularny. Z czasem tiramisu doczekało się wielu wariacji, w tym takich z dodatkiem różnych owoców, czekolady czy likierów. Jedną z tych wariacji jest właśnie truskawkowe tiramisu.

Składniki potrzebne do przygotowania tiramisu truskawkowego:

 • 375 ml zaparzonej kawy espresso
 • 45 ml likieru Amaretto
 • 4 żółtka
 • 80 g cukru pudru
 • 210 ml śmietanki kremówki 30%
 • 375 g serka mascarpone
 • 13 podłużnych biszkoptów
 • 3 łyżki kakao
 • 350 g świeżych truskawek

Przepis na pyszne, truskawkowe tiramisu

Teraz czas na krótki opis. Aby Twoje truskawkowe tiramisu smakowało wyśmienicie, zastosuj się do poniższego przepisu!

 1. Na początku zaparz kawę. Powinno być to espresso, które następnie ostudź. Dodaj do niej likier Amaretto, dokładnie wymieszaj i odstaw na bok.
 2. Żółtka przełóż do metalowej miski, dodaj cukier puder i zmiksuj. Następnie miskę ustaw na garnku z gotującą się wodą (wodna kąpiel), pamiętając aby dno miski nie stykało się z wodą. Ubijaj całość przez około 5-6 minut. Po tym czasie zdejmij miskę z garnka i kontynuuj ubijanie jeszcze przez około 4 minuty. Masa powinna stać się jasna i puszysta. Odstaw do ostygnięcia.
 3. Śmietankę kremówkę ubij na sztywną pianę.
 4. Teraz przygotuj serek mascarpone. Powinien być w temperaturze pokojowej. Dodaj go do ostudzonej masy jajecznej, delikatnie mieszając. Następnie dodaj do tej masy ubitą śmietankę, również delikatnie mieszając.
 5. Kiedy masz już gotową kawę, biszkopty i krem, przystępujemy do układania deseru. Zanurzaj biszkopty w kawie na chwilę i układaj na dnie pucharka. Powinny zupełnie pokryć dno.
 6. Na biszkopty wyłóż warstwę kremu, następnie posyp 1 łyżką kakao.
 7. Na kremie ułóż pokrojone w plastry truskawki. Powtórz cały proces – zanurzanie biszkoptów, krem, kakao, truskawki – jeszcze dwa razy.
 8. Kiedy już masz trzy warstwy deseru w pucharku, ostatnią warstwę posyp kakao.
 9. Przykryj pucharki i wstaw do lodówki na minimum 4 godziny, idealnie na całą noc.
 10. Przed podaniem deseru, ułóż na wierzchu świeże truskawki.

Podkreślam, że ważne jest, aby składniki były dobrej jakości, zwłaszcza serek mascarpone oraz świeże truskawki. Dobry likier Amaretto oraz dobre espresso również znacznie podniosą smak tego deseru. Truskawkowe tiramisu jest idealne na letnie popołudnie lub jako deser po obiedzie. Smacznego!

Dodaj komentarz