Jak zrobić zakwas na chleb?

Zapach domowego chleba to coś, co kojarzy mi się z wczesnymi lata dzieciństwa. Aby jednak wszystko poszło bez większych problemów, konieczne jest przygotowanie dobrego zakwasu. Sprawa nie jest prosta, ale jak zrobić zakwas na chleb, by wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami?

Czy przygotowanie zakwasu na chleb jest trudne?

Zakwas na chleb stanowi nie lada wyzwanie. Ja miałam do niego dwa podejścia, jednak teraz już wiem czego się spodziewać i zakwas zawsze się udaje. Jeżeli będziecie stosować się do kilki prostych zaleceń zakwas uda się i Wam.

Zakwas można przygotować z każdego rodzaju mąki, jednak najczęściej do wypieków używa się zakwasu żytniego. Ciemna mąka o wyższym typie zawiera zewnętrzne części ziarna, bogate w mikroorganizmy ułatwiające tworzenie się zakwasu. Zakwas więc to nic innego jak sfermentowana woda i mąka, zawierająca naturalne drożdże i bakterie mlekowe.

Czego potrzebujemy by przygotować zakwas?

Aby przygotować zakwas potrzebować będziemy:

  • mąki żytniej typ 720 (może być inna mąka o wyższym typie np razowa 2000),
  • wody przegotowanej,
  • ostudzonej czystego słoika najlepiej dość dużego,
  • litrowego folii aluminiowej lub ściereczki bawełniane.

Przygotowanie:

Dzień 1: np 8 rano do słoika wsypujemy szklankę mąki i wlewamy szklankę wody, mieszamy łyżką, zakrywamy folią aluminiową i odstawiamy w ciepłe miejsce. Ja kładę słoik obok termoforu wypełnionego wrzątkiem, zmieniam go rano i wieczorem. Ma mieć konsystencję gęstej śmietany.

Dzień 2: 8 rano do słoika dosypuję szklankę mąki i wlewa m szklankę wody, mieszam łyżką i stawiam w ciepłe miejsce.

Dzień 3: 8 rano powtarzam czynności z wczoraj czyli dokarmiam zakwas.

Dzień 4: 8 rano dokarmiam zakwas i zostawiam, jeśli chcę upiec chleb zakwas będzie gotowy o 18. Uwagi:

Zakwas musi stać w cieple! To bardzo ważne, by fermentacja się udała. Ja przez pierwszy tydzień życia zakwasu trzymam go w piekarniku, który wcześniej rozgrzewam delikatnie.

Pamiętaj, że zrobienie zakwasu chlebowego to połowa sukcesu!

Gotowy zakwas bąbluje, na powierzchni zakwasu tworzą się wyraźne bąbelki, przypominające pianę w wannie.

Około godziny po dokarmieniu gotowy zakwas się spieni, powstanie pianka przypominające cappucino, kiedy będzie mocny może nawet wykipieć.

Zakwas będzie pachniał jabłkami. Im dłużej stoi-tym intensywniej pachnie.

Zakwasu do wypieku chleba używamy zawsze po około 10 godzinach od dokarmienia. *Po upływie 10 godzin od karmienia zakwas nie musi mocno bąblować, po tym czasie zazwyczaj się uspokaja, ale widać na nim maluteńkie bąbelki-oznacza to że jest aktywny.

Im zakwas starszy tym mocniejszy, obserwuję to po chlebie który piekę codziennie od kiedy udało mi się zrobić zakwas. Każdy wyrasta ładnie, ale ten ze starszego zakwasu rośnie wybitnie.

Moje zakwasy stoją u mnie już 2 tygodnie. Posiadam 2, jeden dokarmiam rano a drugi wieczorem-dzięki temu mogę piec chleb o dowolnej porze dnia.

W zasadzie uważam, że zakwas można trzymać w lodówce nawet miesiąc. Jeżeli nam się rozwarstwi należy go wymieszać, odlać 2/3 i dokarmić bardzo obficie.

Piekę chleby codziennie, dlatego moje zakwasy karmie każdego dnia. Jeżeli nie używacie zakwasu możecie go karmić raz na tydzień. *Kiedy na zakwasie pojawi się pleśń-wyrzucamy go.

Dodaj komentarz